top of page

Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma seansi Limbažu novadā

4. un 5. septembrī Liepupē un Burtnieku kvartālā, Limbažos

  • 4. septembrī | Liepupē | 20:30 “DĀRZA SAVALDĪŠANA” / Taming the Garden Rež. Salome Džaši Mira Film, CORSO Film, Sakdoc Film 2021 | 92 min Šveice, Vācija, Gruzija Gruzīnu valodā ar subtitriem latviešu un angļu valodā Pēc seansa — tikšanās ar režisori Salomi Džaši

Kāds ietekmīgs vīrietis Gruzijā sācis nodarboties ar neparastu hobiju – piekrastes ciematos viņš no vietējiem iepērk gadsimtiem vecus milzu kokus un liek tos izrakt, lai pārvietotu uz īpašu kolekciju savā privātajā dārzā. Transplantējot tik iespaidīga izmēra kokus, tiek izārdīta apkārtējā ainava, un vietējiem iedzīvotājiem jāsamierinās ar jauno, sūrstošo tukšumu. Vizuāli poētiskā filma seko koku pārvietošanai un portretē mūsdienu Gruzijas sabiedrības vērtības, reflektējot par piespiedu migrācijas tēmu, kurā "sakņu zaudēšana" ir kas vairāk nekā tikai metafora.


Ietekmīgais vīrietis ir Gruzijas kādreizējais premjerministrs (2012-2013) un politikas "pelēkais kardināls" Bidzina Ivanišvili. Režisore ar filmu trāpījusi varai sāpīgā punktā, un Dārza savaldīšana Gruzijā piedzīvojusi cenzūru. 2022. gadā jaunieceltais Gruzijas Kinoakadēmijas direktors informēja režisori, ka vairāki plānotie seansi ir atcelti, jo filma šķeļot sabiedrību. Vairāk nekā 40 Gruzijas un starptautiskas organizācijas publicēja atbalsta vēstuli režisorei Salomei Džaši un citiem mākslas un kultūras jomā strādājošajiem Gruzijā, vēršoties pie Gruzijas varas iestādēm ar prasību nodrošināt valstī māksliniecisku brīvību.

  • 5. septembrī | Burtnieku kvartālā Limbažos | 20:0 “MĒS NEIZGAISĪSIM” / We Will Not Fade Away Rež. Alisa Kovaļenko 2023 | 100 min Ukraina, Francija, Polija, ASV Trueman Production, East Roads Films, Haka Films Filma krievu un ukraiņu valodā ar subtitriem latviešu un angļu valodā. Pēc seansa — tikšanās ar filmas režisori Alisu Kovaļenko

Donbass, 2019. gads. Pieci pusaudži sāk arvien nopietnāk apsvērt savas nākotnes izvēles. Lai gan tālumā dzirdami sprādzieni un ložu šāvieni, viņu enerģija, entuziasms un cerības ļauj vēl pilnībā piedzīvot bērnības pēdējās zelta stundas. Viņi glezno, fotografē, sapņo, kā būtu kļūt par aktieri vai nākamo Īlonu Masku, ķīlē mopēdus, staigā pa mīnu laukiem un sauļojas pie ezera. Viņi cer aizbēgt ne tikai no kara, bet, tāpat kā pusaudži visā pasaulē, arī no mazpilsētas garlaicības. Negaidīti rodas iespēja piedalīties īpašā ekspedīcijā uz Himalajiem. Vai viņu sapnis doties pasaulē piepildīsies?


Filma Mēs neizgaisīsim uzņemta no 2019. līdz 2022. gadam Zolotē-4 un Stanicaluhanskā Luhanskas apgabalā, kas kopš 2014. gada pavasara atrodas uz Donbasa kara frontes līnijas. Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī Krievijas armija strauji ieņēma Stanicaluhansku. Ukrainas armija spīvi aizstāvēja Zoloti, ko Krievijas spēki tomēr pārņēma 2022. gada jūnijā. Kopš tā laika abas pilsētas ir Krievijas kontrolē.
bottom of page